O Africe >> Státy Afriky - Uganda

Státy Afriky - Uganda

Vydáno dne 08. 01. 2008 (4016 přečtení)
  Uganda je vnitrozemská země ve východní Africe, která byla v posledních desetiletích sužována válkami, ale od roku 1986 se pomalu vrací ke stabilitě.

Rozloha: 241 038  km2
Počet obyvatel: 26 404 543 (r. 2004)
Hlavní město: Kampala
Státní zřízení: republika
Úřední jazyk: angličtina
Další jazyky: ganda, luganda (jazyková skupina Niger-Congo), Nilsko-Saharské jazyky, svahilština, arabština
Měna: 1 ugandský šilink (UGS) = 100 centů
Náboženství: křesťanství 65%, islám 15%, animismus 20%

Geografie a klima: Uganda leží na rovníku a má tedy tropické podnebí s letním počasím po celý rok. Vysoká nadmořská výška však chrání před nesnesitelnými vedry. Nejtepleji je zde od prosince do února, kdy teploty vystoupají až na 29°C. Deštné období je v dubnu a v září.

Obyvatelstvo: V populaci téměř patnácti milionů obyvatel žije 1,7 milionu sirotků. V Ugandě žije více než 10 % HIV pozitivních obyvatel, na AIDS zemřely již 2 miliony lidí. Etnický původ (národnostní složení) vypadá zhruba takto: Baganda 17%, Karamojong 12%, Basogo 8%, Iteso 8%, Langi 6%, Rwanda 6%, Bagisu 5%, Acholi 4%, Lugbara 4%, Bunyoro 3%, Batoro 3%, ostatní 24%. Negramotnost v Ugandě je u mužů 26,3% a u žen 49,8%.

Hospodářství: V Ugandě se pěstuje hlavně káva, cukrová třtina, čaj a tabák. Podle oficiálních údajů je Uganda jedním z nejchudších a nejméně rozvinutých států světa. Většina lidí má však dojem, že je lepší do této země nejezdit. Uganda je jednou z nejkrásnějších zemí Afriky. Winston Churchill prý dokonce nazval tuto zemi "Perlou Afriky". Hrubý domácí produkt (HDP) dosáhl v roce 2006 hodnoty 51 890 000 000 amerických dolarů.

Zajímavá místa: Největší turistickou atrakcí bude pro případné návštevníky zřejmě možnost spatřit na vlastní oči horské gorily, šimpanzy, zlaté opičky a mnohé další primáty. Tato zvířata můžete spatřit, pokud navštívíte národní parky jako Kibale Forest, Queen Elizabeth National Park, Mgahinga National Park, Semliki National Park, Lake Mburo National Park nebo Murchison Falls. Uganda je také rájem ornitologů, neboť zde údajně můžete nalézt kolem 90 druhů ptáků, které nenajdete nikde jinde.

Z historie: Na území dnešní ugandy existovalo od 16.-17. století několik feduálních států, z nichž bylo nejvýznamější království Buganda. V 2 pol. 19 století se v této oblasti střetky zájmy německých a britských kolonizátorů. Velká Británie, která získala nejprve království Buganda později rozšířila svůj protektorát na celém území. Od konce 2.sv.války se aktivizoval národně osvobozenecký boj. V roce 1945 probíhala generální stávka,roku 1960 se konaly volby zákonodárného schromáždění.Dne 9. října 1963 se Uganda stala republikou. Prvním prezidentem byl Bugandský král Edward Frederik Mutesa II. Min.předseda A.M.Obote přejal 22.února 1966 veškerou vládní moc, ministři byli odstraněni. Začátkem března 1966 převzal Obote i funkci prezidenta a Víceprezidenta.


Zdroje dat:
Encyklopedie, kniha "Afrika", internet (www.visituganda.com)

  Související články:


[Aktuální známka: 1,33 / Hodnoceno: 3x ]Autor: Eboko | Vytisknout článekVyhledávání na webu

rozšířené hledání
 

  Podporujeme
Náhodný odkaz
na partnera