Životopisy >> The Congos a jejich srdce

The Congos a jejich srdce

Vydáno dne 06. 08. 2009 (5438 přečtení)
   Tahle kapela se ve světě proslavila především díky jedné nahrávce a to "Heart of The Congos" vydané roku 1977. Ve světě zná tuhle kapelu kdekdo, u nás tomu tak bohužel není.


The Congos   Kapelu založili Cedric Myton s Royem "Ashanti" Johnsonem. Později se k nim přidal se svým hlasem i Watty Burnett.

   Steve Barrow, historik, se jako jeden z mnoha lidí domnívá, že album "Heart of The Congos" může být bez jakýchkoliv problémů srovnáváno například s alby "Natty Dread" Boba Marleyho a Wailers nebo "Marcus Garvey" od Burning Speara. Myton a Johnson ve spolupráci s Lee Perrym v Black Ark studiu vytvořili mistrovské dílo, možná nejlepší dílo jež vyšlo z Perryho dlouhé a plodné kariéry.

   Cedric Myton vyrůstal ve St.Catherine na Jamajce a jeho kariéra odstartovala na konci šedesátých let, kdy byl členem Tartans. Tartans se věnovali stylu rocksteady a ve své době zazářili s několika hity jako "Dance All Night" a "Far Beyond the Sun" jež nahráli v Reidově Treasure Isle.

   Roy Johnson, rodák z Hannoveru na Jamajce začínal zpěvem spirituálů. Později se stal členem Sons of Negus Rase Michaela. Díky jeho spolupráci s Lee Perrym se setkal s Mytonem a později založili The Congos.

   Dalším členem kapely byl Watty Burnett. Příliš informací o něm, stejně jako o ostatních členech téhle kapely není k dispozici. Watty je známější spíše pod přezdívkou "King Burnett". Narodil se počátkem padesátých let v Port Antoniu na Jamajce, kde i vyrústal. Byl nejstarším z devíti dětí a zpěvu se učil v Baptistickém kostele, který jeho rodina navštěvovala a ve škole. K hudbě ho přivedl jeho otec, který hrál na kytaru. S Jimmy Nelsonem založil duo Soul Twins. Ve čtrnácti letech začal po škole dojíždět do Kingstonu, protože v Port Antoniu nebylo žádné nahrávací studio. V Kingstonu se seznámil s Lee Perry a ve svých šestnácti letech pro něj natočil první nahrávku. Už v té době měl velice silný hlas. Jeho přezdívku, uvedenou výše, mu dal právě Lee Perry který mu jednou řekl: "mluvíš jako král". Wattymu se však příliš nelíbila a později ji přestal používat. Jeho první sólové album bylo "To Hell And Back". S The Congos se dal dohromady v Black Ark studiu při práci na "The Heart of the Congos".

   Díky spolupráci s Lee Perrym měli The Congos možnost setkat se a pracovat s lidmi jako Sly Dunbar, Ernest Ranglin a "Sticky" Thompson. Ačkoliv po hudební stránce byli vynikající, to co je opravdu odlišilo od ostatních byl jejich zpěv. Johnsonův jasný a silný tenor a Mytonova, někdy až neskutečná, fistule.  Lee Perrym získali The Congos kvalifikovanou osobu, schopnou zachytit to, co cítili a chtěli skrze skladby "prodat" ostatním.

   Ačkoliv mělo album "Heart of the Congos" na Jamajce prodeje pouze průměrné, například v USA a Velké Británii se z něj zakrátko stalo sběratelsky žádané zboží. Nedlouho po vydání zmiňovaného alba se Myton a Johnson vydali každý svou cestou. Ještě než se rozešli, nahráli "Congo Ashanti". Po rozpadu The Congos už ale nedosáhli takového úspěchu ani neoslovili tolik posluchačů jako v době své spolupráce.

   Kapela pak fungovala pod názvem Cedric Myton & Congo. V té době vyšly alba "Natty Dread Rise Again" a "Face The Music" na kterých spolupracovala i Cedricova žena Yvone. S Wattym pak vydali album "Revival".

   Nakonec se v roce 1990 kapela reformovala a v roce 2005 vyšlo výborné album "Give Them The Rights" a rok nato další album "Cock Mouth Kill Cock" (vydáno také pod názvem "Feast"), které obsahovalo ke starým riddimům nahrané nové vokály. Ve stejném roce, tj. 2006, vydali také album "Swinging Bridge" s hity jako "Lost Sheep", "Black Market Babies" a "Hills & Valleys".

   V současné době hrají ve složení: Cedric Myton, Roy "Ashanti" Johnson, Watty Burnett a Kenroy Ffyffe. Na bubny je doprovází syn Roye Johnsona.

   Závěrem: Během hledání informací o této kapele jsem narazil na zajímavost, a to že se The Congos jako vokalisté podíleli na Kiddusově albu "Graduation in Zion".


Zdroje dat: wikipedia.com, mog.com, google.com a další

  Související články:


[Aktuální známka: 1,00 / Hodnoceno: 5x ]Autor: mr3ska | Vytisknout článekVyhledávání na webu

rozšířené hledání
 

  Podporujeme
Náhodný odkaz
na partnera