Životopisy >> The Gladiators - Dreadlock Time is Now

The Gladiators - Dreadlock Time is Now

Vydáno dne 06. 03. 2011 (5860 přečtení)
   Velice populární jamajská roots reggae kapela sedmdesátých let. Její jádro tvořili Albert Griffiths (kytara a zpěv), Clinton Fearon (kytara a zpěv) a Dallimore Sutherland (baskytara a zpěv).


Sutherland and Griffiths   Jejich nejznámějšími alby jsou "Trenchtown Mix Up" (1976) a "Proverbial Reggae" (1978) se songy "Hearsay", "Jah Works", "Dreadlock Time is Now" a dále songy "Mix Up", "Music Makers from Jamaica" a "Soul Rebel", jež pochází z dílny samotných the Wailers. Během své působnosti spolupracovali s mnoha a mnoha dalšími hudebníky a zpěváky zvučných jmen, mimojiné i s U-Royem o kterém jsme psali nedávno.

   Zakladatelem kapely byl Albert Griffiths, jehož prvním hudebním úspěchem byl singl "You Are the Girl", který se objevil na B-straně nahrávky "Train to Skaville" od the Ethiopians v roce 1966. Do původních Gladiators si přizval své přátele z dětství, Davida Webbera a Errola Grandisona. A zajímavostí může být, že prý název kapely navrhl jeden spolucestující, když kapela jela na jedno ze svých prvních nahrávání.

   Prvním výraznějším úspěchem kapely byl singl "Hello Carol" v roce 1968, nahraný pro Coxsone Dodda. Tahle skladba se dostala až na vrchol jamajských hitparád. Krátce nato opustil kapelu kvůli dlouhodobější nemoci David Webber a nahradil jej Clinton Fearon, jeden z Griffithsových chráněnců. Později opustil kapelu i Errol Grandison a to z rodinných důvodů. Jeho pak nahradil Dallimore Sutherland.

   Na počátku sedmdesátých let nahráli Gladiators několik hitů pro producenty jako Lloyd Daley a Lee Perry. Nicméně byly to hity nahrané pro Dodda ve Studiu One, které se staly slavnými. A to jak lokálně tak v Británii. Během jejich spolupráce se Studiem One vznikly skladby jako "Bongo Red", "Jah Jah Go Before Us", "Mr.Baldwin", "Roots Natty" a mnohé další.

   Tyto nahrávky si, díky svému úspěchu, získaly pozornost v Británii, konkrétně u Britského labelu Virgin Records. Gladiators s Virginem podepsali v roce 1976 smlouvu. První vlaštovkou z Virgin bylo album "Trenchtown Mix Up" (1976) na kterém Gladiators pracovali s Tony Robinsonem. Album obsahovalo mnoho poupravených starších hitů a bodovalo jak na Jamajce tak v Británii. O dva roky později jej následovalo album "Proverbial Reggae" (1978). V té době hráli Gladiators převážně v sestavě: Albert Griffiths (hlavní kytara a zpěv), Clinton Fearon (rytm.kytara a zpěv), Dallimore Sutherland (baskytara a zpěv), Sly Dunbar (bicí), Lloyd Parks (basa), Uziah "Sticky Thompson (perkuse), Ansel Collins (klávesy) a Earl "Wire" Lindo (syntetizér). A opět tu byla produkce "Prince" Tony Robinsona.

The Gladiators band   V té době, dobrém období pro reggae hudbu se však reggae, známé jako roots reggae posouvalo do pozadí. Objevil se nový styl, nová forma reggae - postavené na mnoha rozličných elektronických vymoženostech - bylo to ragga. Ragga přišlo ve stejné době, kdy všeobecně vzrostla popularita elektronické taneční hudby. Jedním z důvodů rychlejšího rozšíření ragga je i jeho obecně snadnější produkce oproti klasickému reggae s umělci hrajícími na různé nástroje. Mnozí umělci nemohli, nebo dokonce ani nechtěli změnit svůj styl. Stejně tomu bylo u Gladiators. I přes všechen ten "pokrok" a stoupající zájem o taneční hudbu vydali Gladiators v osmdesátých letech dohromady jedenáct alb.

   Gladiators zakotvili u Nighthawk Records a na konci roku 1982 vydali album "Symbol of Reality" a necelé dva roky nato i "Serious Thing". Rok po vydání "Serious Thing" opět změnili label. Přestěhovali se k Heartbeat Records a u něj vydávali album více jak polovinu dekády. V roce 1987 kapelu po osmnácti letech opustil Clinton Fearon a Griffiths se Sutherlandem pak pokračovali ve tvorbě sami přičemž vystřídali několik labelů.

   Na počátku devadesátých let se objevil další "styl" - dancehall. Stal se velice populárním zejména mezi mladými Jamajčany. A i díky tomu "přežilo" jen několik roots reggae zpěváků a kapel, ostatní zmizeli v propadlišti dějin. The Gladiators během devadesátých let vydali jen tři studiová alba. Avšak, díky internetu a vzniku mnoha reggae festivalů po celém světě, vznikla nová posluchačská základna roots reggae fanoušků v Evropě, USA, Africe a Asii. Tihle fanoušci objevili krásu onoho původního reggae, roots reggae, to na čem stavělo, včetně jeho sociální kritiky a žádali si to. Skupiny a zpěváci jako the Gladiators, Culture, Mighty Diamonds, Bunny Wailer, Heptones, Burning Spear a mnoho dalších tak zažívalo jakési obrození či znovuzrození roots reggae scény. Navíc vznikaly po celém světě nové roots reggae kapely. Uvědomily si to i hvězdy dancehallové scény a mnoho z nich tomu přizpůsobilo své skladby. Vzniklo tak něco, co by se dalo nazvat jako "conscious dancehall".

   V roce 2005 vydali the Gladiators album "Fathers and Sons", které je považováno za jakési rozloučení Alberta Griffithse s fanoušky s tím, že jej do budoucna nejspíš nahradí jeho synové, Anthony a Alan. Na tomto albu dokonce, jak již ostatně napovídá sám jeho název, pracovali Griffiths a Sutherland společně právě s Anthonym a Alanem (Anthony jako bubeník a Alan jako zpěvák).

   Čtyři roky po výše jmenovaném albu se objevilo album nové, pojmenované "Continuation" (2009), na němž již Alan Griffiths nahradil na postu zpěváka svého otce. Ani já, coby fanoušek poslouchající tuhle kapelu a její skvělé songy již více jak jedenáct let, nemám co bych tomuto albu vytknul. Pokud by kapela pokračovala směrem, který naznačili tímhle albem, rozhodně bych nebyl proti.

   Co říci závěrem? Gladiators, tak jak je svět znal, přežili i onu krizi, která potkala roots reggae a vytvořili mnoho skvělých hudebních kousků. Podíleli se i na mnoha albech dalších hvězd coby vokalisté či "backing band". Ve výčtu jejich hudebních počinů je doposud něco kolem třiadvaceti alb, dále kolem dvanácti kompilací a další hudební kousky na kterých se během své kariéry podíleli se snad ani nedají spočítat. Můžeme být jen zvědavi jak bude vypadat další tvorba této legendy a jak bratři Griffithsovi naváží na tolik úspěšných let plných nezapomenutelných skladeb.


Diskografie:

1976
Trenchtown Mix Up

1978
Proverbial Reggae

1979
Naturality
Sweet So Till
Presenting The Gladiators - (obsahuje různé Verze ze Studia One)

1980
Gladiators

1981
Babylon Street (Reissue: "Back To Roots" 1982)

1982
Reggae To Bone
Symbol Of Reality
Live At Reggae Sunsplash (The Gladiators & Israel Vibration)

1983
1983 Us Tour - Ep

1984
Showdown Vol 3 (Don Carlos & Gold & The Gladiators)
Serious Thing

1985

Country Living (nově vydáno jako "A Whole Heap" 1989)

1986
Dread Prophecy (Ethiopian & Gladiators)

1988
In Store For You (nově vydáno jako "A Whole Heap" 1989)

1989

On The Right Track¨

1991
Valley Of Decision

1992
A True Rastaman

1994
The Storm

1996
The Cash (nově vydáno jako "Day Of Harvest" 2004)

1997
Alive And Fighting (Live)

1999
Strong To Survive

2000
Sold Out (Live Tour 97-99)
Something A Gwaan

2001
Once Upon A Time In Jamaica

2002
Live In Arizona

2003
Live In San Francisco

2004
Live In Paris [Versions: (Dvd: 2001)(Cd: 2004)(Cd + Dvd: 2006)]
Father And Sons

2006
Studio One Singles - (Singly nahrané ve Studio One, obsahuje i předtím nevydané skladby)

2009
Continuation

 
 



 

  Související články:


[Aktuální známka: 1,00 / Hodnoceno: 8x ]



Autor: mr3ska | Vytisknout článek



Vyhledávání na webu

rozšířené hledání
 

  Podporujeme




Náhodný odkaz
na partnera