Ethno >> Umění starých Aboridžinců

Umění starých Aboridžinců

Vydáno dne 11. 03. 2008 (6023 přečtení)
  Umění je nedílnou součástí Aboridžinské kultury. Spojuje minulost s přítomností, zemí, zákony a vírou. Toto umění je o tradicích, mýtech, rituálech, víře a spiritualitě. Toto umění vypráví příběhy snů a víry obyvatel, žijících v souladu přírodou, krajinou, lidmi a vztahy mezi nimi.

Aboriginal dotted art  První osídlení Austrálie se datuje na dobu zhruba před 60 - 65 000 lety. Podle archeologických nálezů se nejstarší obyvatelé tohoto kontinentu usídlili v oblastech známých jako "the Kimberley's", "Arnehm Land" a "Cape York Peninsula". Nejstarší Aboridžinské skalní kresby jsou datovány do období před 30 - 40 000 lety.

  Tyto nejstarší skalní kresby většinou vyobrazovaly zvířata, žijící všude kolem. Na těch úplně nejstarších najdeme samosebou převážně klokany. Avšak jako úplný počátek Aboridžinského umění je třeba označit, spíš než sklaní malby, jejich obřadní kresby na tělo, jež nesly určitou symboliku vztahující se k prováděným obřadům.

  Tradiční symboly bývají využívány ke kresbě do písku a k dekoraci těla. Jsou nedílnou součástí nejen obřadů, ale i všedního života (což dnes už úplně neplatí).  

  Moderní malby, na které jsou hojně využívány lehce dostupné akrylátové barvy místo původních technik malby, vycházejí právě z těchto původních motivů.  Že nevíte o co se jedná? Mnozí z Vás již určitě v nějakém tom "Ethno shopu" objevila didgeridoo nebo rainstick se vzorem, skládaným z drobných teček. To je ona metoda malby využívající původních Aboridžinských symbolů, bohužel však za použití výše zmíněných barev.

  Hudba je stejně tak jako malby, nedílnou součástí Aboridžinské kultury a obřadů. Velice často bývají využity nástroje jako didgeridoo (yidaki), čaringa (bullroarer) a spolu s nimi mnohé další specifické nástroje.

  A stejně tak, jako mají různé oblasti rozdílný jazyk, mají rozdílný i hudební styl, nebo chcete-li formu. Pokud byste si rádi vyhledali více informací zkuste Googlu přehodit následující fráze: "Arnhem Land Rock Paintings", "Aboriginal Art" nebo "Aboriginal symbols"


Zdroje dat:
internet (Google, www.aaia.com.au, www.aboriginalartonline.com)

  Související články:


[Aktuální známka: 2,00 / Hodnoceno: 15x ]Autor: mr3ska | Vytisknout článekVyhledávání na webu

rozšířené hledání
 

  Podporujeme
Náhodný odkaz
na partnera