Rastafari >> Ostatní >> Území Shashamene je šedesát let

Území Shashamene je šedesát let

Vydáno dne 18. 02. 2008 (5785 přečtení)
  Myslím, že toto území si, vzhledem ke svému významu pro lidi, jež se hlásí k rastafariánství a jeho zásadám, zaslouží alespoň tu trochu pozornosti, kterou mu zde můžeme věnovat. Proto jsem se rozhodl vyhledat informace o historii tohoto zajímavého "kousku" země, jež rastafariánům věnoval Haile Selassie údajně z majetku své rodiny.

Papa Noel Dyer  Území o rozloze bezmála 500 hektarů věnoval Haile Selassie obyvatelům Karibiku, toužícím po návratu do země svých otců a dědů, v roce 1948. K trvalému osídlení Shashamene údajně došlo až v roce 1955.

  Je nutné poznamenat, že prvním "rastafariánským" osadníkem na území Shashamene byl bratr Gladstone Robinson, který si do Etiopie našel cestu v červnu roku 1964. Následoval jej "Papa" Noel Dyer. Ten však dorazil z Anglie až v září následujícího roku. A právě "Papa" Dyer ukázal ostatním, kteří ještě váhali, že cesta do Etiopie není otázkou peněz. Vždyť on sám se vydal na cestu se zhruba patnácti pencemi v kapse. Po příjezdu do Shashamene se tak spolu s Gladstonem stali zakladateli rastafariánské komunity na tomto území.

  Populace Shashamene se nějak závratně nezvyšovala. Avšak během několika let, jež následovaly po osobní návštěvě Haile Selassieho na Jamajce, se populace v Shashamene rozrostla na něco kolem dvou tisíc obyvatel, a ti roku 1969 požádali Selassieho o etiopské občanství.

  Císařský dvůr v roce 1970 rozdělil celé území Shashamene mezi jeho první stálé obyvatele. Bylo jich dvanáct a každý z nich dostal za úkol starat se o svěřenou část zemí. A jeden z těchto prvních osadníků, Clifton Baugh, reprezentoval rastafariánskou komunitu při svých návštěvách v paláci u ministra Ato Tesfiho. Clifton dokonce údajně zásoboval dvůr ovocem, vypěstovaným v Shashamene.

  Jak vypadá Shashamene dnes? Z původních dvanácti osadníků se rastafariánská obec poněkud rozrostla. V místní komunitě dokonce fungují různé rastafariánské řády jako Bobo Shanti, Twelve Tribes of Israel a Nyahbinghi. A to bez jakýchkoliv konfliktů.

  Místní rastafariáni chtějí ze Shashamene vybudovat vzorové město s fungující infrastrukturou. Podle Etiopanů žijících v Shashamene jsou rastafariáni milí a velice přátelští lidé. Mají zde vlastní školu, knihovnu a dokonce i muzeum věnované Králi Králů.


  Poznámka první: Shashamane ( Shashamene, nebo také ሻሸመኔ ) je město v srdci Etiopie. Leží v Oromském regionu zhruba 150km od hlavního města Addis Abeby a počet jeho obyvatel se pohybuje kole 52 tisíc.

  Poznámka druhá: "Papa" Noel Dyer (v komunitě známý jako "Bongo Papa Noel Dyer I") zemřel 31.července roku 2000 ve věku nedožitých 73 let.


Zdroje dat:
internet (Google, CNN, Nyahbingi.org)

  Související články:


[Aktuální známka: 1,00 / Hodnoceno: 7x ]



Autor: mr3ska | Vytisknout článek



Vyhledávání na webu

rozšířené hledání
 

  Podporujeme




Náhodný odkaz
na partnera