Životopisy >> Vzpomínka na Jacoba Millera

Vzpomínka na Jacoba Millera

Vydáno dne 22. 02. 2010 (6017 přečtení)
   Jacob Miller se stal jednou z ikon reggae hudby osmdesátých let. Spolu s Inner Circle nahrávali u Blackwellova Island Records. Když Blackwell otevřel pobočku v Brazílii, odjeli spolu s ním a Bobem Marleym do Jižní Ameriky na jakési "propagační" turné. Na Jamajku se vrátil 21.března 1980 a dva dny nato zemřel při dopravní nehodě na křižovatce Hope Road a Waterloo Road.


Jacob Miller   Tak odešla jedna z hvězd reggae, kterou mnozí považují za velkou konkurenci krále reggae, Boba Marleyho. Odešel ve věku pětadvaceti let.

   Den před svou smrtí ještě vystupoval spolu s kapelou Third World a zpěvačkou Sharon Forresterovou v Tower Street Correctional Facility (mimochodem jde o stejné místo, kde byl vězněn Jah Cure). Den poté se měl ukázat i na otevření Zinc Fence studia kapely Third World na Dumfries Road v Kingstonu.

   "Skutečně se zastavil. Později odjel něco nakoupit a při cestě zpátky havaroval", řekl později Ibo Cooper z Third World. "Nevěděl jsem co se stalo, když jsem dorazil do Zinc Fence. To až "Cat" (Stephen Coore) mi řekl, co se stalo" dodal Cooper. "Pokračovali jsme bez něj a snažili se skrýt smutek. Popravdě moc nám to nešlo".

   Inner Circle zatím pobývali v Nassau, kde čekali na Millera, aby zde poté společně pracovali na novém albu. Novinka o jeho smrti je zaskočila. Talentovaný zpěvák odešel.

   Roger Lewis, kytarista Inner Circle, vzdal svému předčasně zesnulému kolegovi hold v rozhovoru pro The Jamaican Observer a sice: "He was jus' a great person, never 'fraid fi try nuthin'. Mi si 'Jakes' follow a man an' sing opera one day, him nuh know wha' him a do yuh nuh but him do it good!"...

   Millerovi bylo, zdá se, souzeno stát se známým zpěvákem a umělcem. Narodil se v Manchesteru v roce 1955, ale vyrůstal na Rousseau Road v Kingstonu. Jako mladík se snažil "chytit" u Studia One Clementa "Coxsone" Dodda s nadějí, že jednou půjde ve stopách Delroy Wilsona nebo Errol Dunkleyho a stane se tak další hvězdou tohoto studia.

   Údajně pro Dodda nahrál tři skladby. Jedna, z roku 1968, pojmenovaná "Love Is a Message" zaznamenala nějaké úspěchy v rádiu, nicméně největší úspěch měla v podání rodícího se Rockers sound systemu bratrů Gartha a Horace Swabyových (Horace Swaby je znám spíše jako hudebník a multiinstrumentalista Augustus Pablo). O čtyři roky později, kdy bratři Swabyovi založili vlastní Rockers label, se stal Miller jedním z "jejich" prvních zpěváků.

   "Když jsme se poprvé sešli, chtěl jsem vydat jeho "Love Is a Message", ale nakonec to dopadlo úplně jinak. Použili jsme některé části textu a vytvořili úplně novou píseň", uvedl později Pablo v rozhovoru pro spisovatele Iana McCanna.

   Píseň "Keep On Knocking" (Pablova veze skladby "Love Is a Message"), nahrávaná v roce 1974 v Dynamic Sounds se zakrátko stala skutečným hitem a tak se mladý producent rozhodl s tímto "zavalitým" zpěvákem nahrát i další skladby. Pablo svou následnou prací na několika dalších skladbách spojil síly mnoha osobností reggae hudby. Mezi nimi byli Osbourne "King Tubby" Ruddock, Aston "Family Man" Barrett, Leroy Sibbles, Robbie Shakespeare, Carlton "Carly" Barrett, Earl "Chinna" Smith, Alva "Reggie" Lewis, Richard "Dirty Harry" Hall, Bobby Ellis a Vincent "Don D Jnr" Gordon. Ti všichni se svou troškou podíleli na skladbách jako "False Rasta", "Baby I Love You So", "Who Say Jah No Dread", "Each One, Teach One" a "Girl Name Pat".

   Ačkoliv bylo postavení Rockers labelu celkem silné, Pablo chtěl dostat Millera do rádií. A jak sám kdysi uvedl, nebylo to nijak jednoduché. Inner Circle to měli o hodně jednodušší. Udělali si slušné jméno díky živým vystoupením, kde často hrávali hity z Americké Top 40.

   "Tou dobou jsme hledali zpěváka a někdo nám řekl o mladíkovi na Red hills Road, ze prý dobře zpívá", uvedl pro The Jamaican Observer v roce 2001 Ian Lewis a dodává "Šli jsme tam, našli ho a domluvili si takovou zkoušku na následující den na Chelsea Avenue".

   Bylo to zhruba rok před tím, než Miller společně s Inner Circle nějak vážněji zaujali publikum. Prvním společným hitem byla skladba "Tennement Yard" a v brzku jí následovala například hitovka "Tired Fi Lick Weed In a Bush". Mimoto si Miller stále budoval svou sólovou kariéru a zakrátko zabodoval s písní "I'm a Natty" na které spolupracoval s Joe Gibbsem.

   Inner Circle v roce 1976 podepsali smlouvu s Capitol Records a u tohoto labelu pak vydali dvě alba. Nicméně po svém vystoupení na One Love Peace koncertu na National Stadium v Kingstonu podepisuje skupina novou smlouvu s Island Records.

   Všechno šlo skvěle. Inner Circle vydali své debutové album u Island Records a jedna skladba z něj se okamžitě stala hitem. A "Killer" Miller vydal o necelý rok dříve kompilaci, které obsahovala jeho nejlepší sólové hity.

   Všechno se seběhlo v době, kdy Inner Cirle pracovali na svém třetím albu u Island Records. "Chris otevřel pobočku v Brazílii a uspořádal jakési propagační turné", řekl Lewis. "Měli jsme se sejít v Miami, společně odletět do Nassau a zde pracovat na chystaném albu. Bohužel, Jacob se v pátek vrátil z Brazílie a v neděli tragicky zemřel", dodává.

   Jak uvedl deník Gleaner, Millerovo auto nabouralo do sloupu na předměstí Kingstonu. Policisté jej bez zbytečného otálení odvezli do Kingstonské nemocnice, kde už však mohli doktoři pouze konstatovat smrt.

   Inner Circle se přesunuli do Miami a trvalo to třináct let, než se znovu objevili v záři reflektorů s albem Bad Boys, jež jim vyneslo i cenu Grammy. Bratři Lewisové si mimojiné založili v Miami Circle House studio a zde pracovali s hvězdami populární hudby jako Mariah Carey nebo Sean "P Diddy" Combs.

   Závěřem: Millerovy nestárnoucí songy stále žijí. Více než 15 alb jak ze spolupráce s Inner Circle, tak ze sólové dráhy o něčem vypovídají. Jeho alba byla vydávána v posledních dvaceti letech pro posluchače celého světa. A to nejenom sběratelské klasiky jako "Who Say Jah No Dread" nebo "Chapter a Day: Jacob Miller Song Book", nicméně tato se stala nejžádanějšími.

  Související články:


[Aktuální známka: 1,13 / Hodnoceno: 8x ]Autor: mr3ska | Vytisknout článekVyhledávání na webu

rozšířené hledání
 

  Podporujeme
Náhodný odkaz
na partnera